Agnieszka Kaczmar
Dlaczego nie przepisuję leków?
W praktyce gabinetowej (jestem psycholożką i psychoterapeutką) zdarza mi się słyszeć prośbę o wystawienie zwolnienia lub pytanie, czy mogę przepisać leki. Nierzadko moi klienci są zdziwieni, gdy odmawiam, tłumacząc, że nie mam do tego uprawnień. Nie dla każdego jest jasne, jaki jest zakres kompetencji psychologa, jaki psychoterapeuty i co odróżnia ich od psychiatry. Zanim wybierzemy specjalistę dla siebie, warto żebyśmy wiedzieli, w czym każda z tych osób może nam pomóc, a w czym nie. Poniżej wyjaśniam różnice. Mam nadzieję, że to krótkie opracowanie będzie służyć wsparciem podczas szukania pomocy.
Psychiatra
Psychiatra to osoba, która ukończyła studia medyczne i jest lekarzem specjalizującym się w leczeniu zaburzeń i chorób psychicznych. Może stawiać diagnozę w sensie medycznym i w oparciu o nią prowadzić farmakoterapię (przepisywać leki), zalecać psychoterapię lub inne formy terapii, niekiedy w warunkach szpitalnych, wystawiać zwolnienia i zaświadczenia lekarskie. Do lekarza psychiatry możemy umówić się zawsze, kiedy jesteśmy zaniepokojeni naszym stanem psychicznym. Skierowanie od lekarza rodzinnego nie jest potrzebne. Zdarza się, że podczas wizyty u innego specjalisty, na przykład psychologa, psychoterapeuty lub lekarza innej specjalności zostaniemy poproszeni o konsultację psychiatryczną – warto z takiej zachęty skorzystać, a w razie wątpliwości śmiało pytać o powody, dla których mamy ją odbyć. Może się zdarzyć, że psychiatra jest też psychoterapeutą, jednak w takim wypadku przeważnie lekarz nie prowadzi jednocześnie leczenia psychiatrycznego i psychoterapii u tego samego klienta.
Psycholog
Psycholog to absolwent studiów magisterskich na kierunku psychologia. Jego kwalifikacje pozwalają na udzielanie świadczeń psychologicznych, czyli przeprowadzanie diagnozy psychologicznej, opiniowanie, udzielanie pomocy psychologicznej i wsparcia. Praca psychologa może być realizowana w różnych obszarach życia, na przykład w medycynie (psycholog kliniczny), oświacie, sporcie, wymiarze sprawiedliwości (biegły sądowy) i organach ścigania, zakładach pracy, marketingu, rozwoju osobistym etc. Psycholog to osoba, która ma dużą wiedzę o funkcjonowaniu człowieka: jego emocjach, sposobach ich wyrażania, motywacjach, zachowaniu, uczeniu się, pamięci, radzeniu sobie ze stresem, chorobach i zaburzeniach psychicznych etc. Może dzielić się tą wiedzą i służyć pomocą w ramach sesji wsparcia psychologicznego w określonym obszarze, na przykład pomagać w nabywaniu i wzmacnianiu kompetencji: rodzicielskich, społecznych, z zakresu komunikacji i z wielu innych obszarów. Psycholog służy również wsparciem w kryzysach związanych z różnymi sytuacjami życiowymi, takimi jak na przykład: rozstania, żałoby, narodziny dzieci, strata pracy etc. Podczas konsultacji psycholog może stwierdzić, że potrzebujesz innego rodzaju wsparcia. Zaproponuje wtedy wizytę u innego specjalisty: psychiatry, psychoterapeuty czy też lekarza innej specjalności. Psycholog może, ale nie musi, być psychoterapeutą.
Psychoterapeuta
Psychoterapeuta jest absolwentem studiów wyższych, najczęściej psychologii lub kierunków pokrewnych (socjologii, pedagogiki, medycyny, filozofii), który ukończył również czteroletnie całościowe szkolenie z psychoterapii (lub jest w jego trakcie). Psychoterapia, którą psychoterapeuta się zajmuje, jest jedną z metod leczenia i wspierania osób dotkniętych zaburzeniami lub chorobami psychicznymi. Pomaga również osobom, które rozpoznają się jako WWO (inaczej HSP – highly sensitive people, czyli wysoko wrażliwe osoby) lub powielają w życiu nieefektywne schematy radzenia sobie z trudnościami i pomimo wysiłków, nie potrafią ich zmienić. Innymi słowy: psychoterapeuta towarzyszy nam w odkrywaniu, dlaczego powtarzamy w życiu zachowania, które przynoszą nam cierpienie oraz określaniu, czego potrzebujemy a także co i jak możemy zmienić, żeby funkcjonować w bardziej satysfakcjonujący sposób. Odbywa się to w formule regularnych spotkań, których główną osią jest rozmowa. W trakcie rozmów nawiązuje się pomiędzy psychoterapeutą i klientem specyficzna relacja, w której możliwe jest zabliźnienie się emocjonalnych ran powstałych na przestrzeni życia. Psychoterapeuta, obok uważności, empatii, akceptacji i szczerości, może również proponować ćwiczenia, eksperymenty, lektury i prace domowe. Również i ten specjalista może zaproponować konsultację u psychiatry, lekarza innej specjalności lub inną formę pomocy.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy i nadal nie masz pewności, do kogo powinieneś udać się w pierwszej kolejności, możesz umówić się na konsultację psychoterapeutyczną do jednego z naszych specjalistów. Na podstawie tego, co opowiesz o swoim kłopocie, psychoterapeuta zaproponuje formę pomocy dopasowaną do tego, z czym aktualnie się mierzysz.
[supsystic-social-sharing id=’1′]
Poznaj zespół Ponad Słowami
Zespół Ponad Słowami to zarówno doświadczeni / doświadczone jak i zdobywający doświadczenie psychoterapeuci i psychoterapeutki.
Pracujemy w różnych nurtach. Wszyscy, poza wykształceniem akademickim, ukończyliśmy (lub jesteśmy w trakcie) jednego z całościowych 4-letnich szkoleń w zakresie psychoterapii.
Stale rozwijamy swoje umiejętności i uzupełniamy wiedzę poprzez udział w szkoleniach, kursach i konferencjach naukowych.
Wszyscy pracujemy pod superwizją.