Agnieszka Kaczmar

Dlaczego psychoterapeuta_ka nie mówi co mam robić?

Oczekujecie od psychoterapeuty_ki konkretnych wskazówek, rad?
Dlaczego psychoterapeuta_ka (prawie nigdy*) nie powie Ci, co powinieneś_aś zrobić?
 
1. Bo nie wie.
Nie jest Tobą i nie może za Ciebie zdecydować, co będzie dla Ciebie dobre. Może wyobrażać sobie, co zrobiłby_łaby na Twoim miejscu, lecz na Twoim miejscu jesteś tylko Ty…
 
2. Ponieważ w terapii Twoje poczucie sprawczości i odpowiedzialności ma się wzmocnić, a to się nie stanie, jeśli terapeuta_ka będzie Ci mówił, jak masz żyć.
 
3. Często rad potrzebują osoby, które nie miały okazji samodzielnie podejmować decyzji, ponieważ musiały robić wyłącznie to, co inni (rodzice, nauczyciele) uważali za słuszne. Jeśli psychoterapeuta_ka będzie kolejną taką osobą w ich życiu, to nie zyskają okazji by poczuły się samodzielne i niezależne.
 
4. Również dlatego, że w procesie zdrowienia uczymy się nie tylko odnosić sukcesy, ale też radzić sobie z własnymi niepowodzeniami. Jeśli to terapeuta_ka zdecyduje za Ciebie, kto będzie odpowiedzialny, jeśli nie będziesz zadowolony_a z tego, co nastąpi?
 
*W niektórych sytuacjach, na przykład zagrożenia zdrowia lub życia możesz się spodziewać od psychoterapeuty_ki rad, wskazówek, jak należy postąpić i gdzie się zwrócić.

 

Jeśli czujesz, że mierzysz się z trudnościami, których sam/ sama nie potrafisz przezwyciężyć, Twoje relacje z innymi nie są dla Ciebie satysfakcjonujące, ranisz siebie lub innych, czujesz się gorszy/ gorsza od innych, Twoje życie wydaje Ci się puste – skorzystaj z psychoterapii.

[supsystic-social-sharing id=’1′]

Poznaj zespół Ponad Słowami

Zespół Ponad Słowami to zarówno doświadczeni / doświadczone jak i zdobywający doświadczenie psychoterapeuci i psychoterapeutki.

Pracujemy w różnych nurtach. Wszyscy, poza wykształceniem akademickim, ukończyliśmy (lub jesteśmy w trakcie) jednego z całościowych 4-letnich szkoleń w zakresie psychoterapii.

Stale rozwijamy swoje umiejętności i uzupełniamy wiedzę poprzez udział w szkoleniach, kursach i konferencjach naukowych.

Wszyscy pracujemy pod superwizją.