Terapeuta czy psychoterapeuta
Terapeuta czy psychoterapeuta? Terapia czy psychoterapia? Czy można tych pojęć używać zamiennie? Odpowiedź brzmi: to zależy. O ile bowiem psychoterapia jest terapią (obok innych terapii: arteterapii, farmakoterapii, fizjoterapii i innych) o tyle, jak łatwo się domyślić, nie każda terapia jest psychoterapią.
Terapia
Terapia to po prostu leczenie, kuracja, szereg czynności, których celem jest poprawa jakości życia. Służy przywróceniu zdrowia i równowagi organizmowi dotkniętemu chorobą, zaburzeniem, dysfunkcją czy kalectwem.
Psychoterapia
Psychoterapia jest specyficzną formą terapii. Psychoterapeuci zajmują się leczeniem chorób i zaburzeń natury psychicznej a także oddziaływaniem, w wyniku którego można osiągnąć emocjonalną równowagę, odkryć potencjał własnej osobowości i zasoby do radzenia sobie z problemami, jakie stawia przed nami życie. W wyniku psychoterapii możemy nauczyć się lepiej rozpoznawać emocje, bardziej konstruktywnie je wyrażać, skuteczniej zaspokajać stojące za nimi potrzeby, nawiązywać i podtrzymywać satysfakcjonujące relacje.
Psychoterapia to również proces, który pomaga nam zweryfikować przekonania na własny temat i na temat otaczającego nas świata, w tym uprzedzenia i lęk, oraz uporać się z trudną przeszłością.
Nurty w psychoterapii
Psychoterapeuci pracują w różnych nurtach. To, co je łączy, to fakt, że każdy z nich bazuje na bezpośrednim kontakcie, w ramach którego terapeuta rozmawia z klientem, nawiązując w ten sposób relację, która jest uważana (co ma potwierdzenie w badaniach) za główny czynnik leczący w psychoterapii, niezależnie od podejścia, w którym szkolił się terapeuta.
Najczęściej spotykane określenia różnych nurtów psychoterapii, na które można trafić w literaturze, na stronach i forach internetowych to: psychoanaliza, terapia psychodynamiczna, terapia humanistyczna, psychoterapia doświadczeniowa, psychoterapia integratywna (integracyjna) terapia behawioralna, psychoterapia poznawczo-behawioralna, Gestalt, terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR), terapia skoncentrowana na emocjach (EFT). W kolejnych wpisach na naszym blogu postaramy się rozszyfrować te pojęcia i wyjaśnić, co się pod nimi kryje. Jakie założenia, metody, postawy charakteryzują psychoterapeutów z różnych szkół oraz czego można się spodziewać w ramach takiej czy innej terapii.
Na naszej stronie i blogu używamy zamiennie pojęć psychoterapia/terapia i psychoterapeuta/terapeuta. Uważamy jednak, by kontekst był jednoznaczny i by nie nazywać psychoterapią tego, co nią nie jest, czyli na przykład: wsparcia w ramach sesji indywidualnych lub grupowych, psychoedukacji, diagnozy psychologicznej (mogą one być częścią procesu psychoterapeutycznego) arteterapii, warsztatów, mediacji, kręgów kobiet, coachingu etc.
W zespole Ponad Słowami stawiamy na różnorodność, stąd możecie u nas znaleźć terapeutów pracujących w różnych podejściach. Serdecznie zapraszamy.