Ośrodek Ponad Słowami - Psychoterapia i Rozwój.

Pomagamy zmierzyć się z trudnymi sytuacjami, 

które zaszły lub zachodzą w Twoim życiu.

Wspieramy w budowaniu zdrowych relacji ze sobą i z innymi.

 

Spotkajmy się w rozmowie i Ponad Słowami.

 

Wsparcie psychologiczne i psychoterapia – Warszawa

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT), humanistyczno-doświadczeniowa, psychodynamiczna, integracyjna, Gestalt, analityczna.

Nasze wsparcie psychoterapeutyczne kierujemy do osób, które doświadczają trudnych emocji, cierpią w relacjach, niepokoją się czymś w swoim zachowaniu, zmagają się z bolesną przeszłością lub aktualnie są w kryzysie, nie doceniają siebie, a także chcą lepiej siebie poznać i zrozumieć.

W naszej ofercie pomocy psychoterapeutycznej znajdują się:

Konsultacje psychoterapeutyczne

Spotkanie (czasem dwa lub trzy), którego celem jest przyjrzenie się temu, co stało się powodem szukania pomocy, doświadczanym aktualnie trudnościom i bieżącemu funkcjonowaniu. Odbycie konsultacji w naszej poradni psychologicznej w Warszawie nie jest równoznaczne z rozpoczęciem psychoterapii, ale może skutkować wskazaniem do jej rozpoczęcia. Konsultujący psychoterapeuta może zaproponować, że poprowadzi terapię osobiście lub wskazać innego terapeutę. Może też doradzić skorzystanie z innej niż psychoterapia formy wsparcia czy specjalistycznej pomocy.

Terapia indywidualna osób dorosłych

Cykl systematycznych spotkań (zwykle raz w tygodniu), podczas których klient i terapeuta (w bezpośrednim kontakcie lub online) rozmawiają. Tworzy się między nimi specyficzna relacja, która wspiera proces podnoszenia jakości życia w zakresie znajomości samego siebie. Psychoterapia pomaga rozpoznać własne potrzeby, radzić sobie z emocjami, funkcjonować w relacjach etc. Czas trwania i cele terapii są ustalane indywidualnie w gabinecie w Warszawie lub podczas rozmowy z pacjentem.

Terapia par

Psychoterapia par w naszym gabinecie w Warszawie to forma wsparcia przeznaczona dla par z woj. mazowieckiego, ale nie tylko! To pomoc dla dorosłych, którzy doświadczają trudnych momentów w relacji – takich jak kryzysy (np. zdrada, utrata), nierozwiązane konflikty czy trudności w komunikacji. Spotkania terapeutyczne w ramach psychoterapii pary mogą być prowadzone przez jednego lub parę terapeutów. Proces terapii może pomóc partnerom w odnalezieniu drogi do wzajemnego zrozumienia, odbudowy porozumienia i poprawy relacji. W sytuacjach, gdy para decyduje się na rozstanie, wsparcie psychologa może również odegrać istotną rolę – pomagając przejść przez ten proces w sposób jak najmniej bolesny i z poszanowaniem dla obu stron.

Terapia indywidualna dla nastolatków

Oferujemy terapię indywidualną dla młodzieży od 13. roku życia. To cykl regularnych spotkań z terapeutą – najczęściej raz w tygodniu – odbywających się stacjonarnie w Warszawie lub online. Podczas sesji nastolatek ma przestrzeń do rozmowy i przyjrzenia się swoim trudnościom w bezpiecznych, wspierających warunkach.

Czas trwania terapii oraz jej cele są ustalane indywidualnie, w zależności od potrzeb bądź sytuacji młodej osoby. Psychoterapia młodzieży może pomóc m.in. w przypadku:

  • stanów lękowych,
  • nadmiernego zamartwiania się,
  • depresji,
  • trudności w relacjach rówieśniczych i rodzinnych,
  • obniżonej samooceny,
  • kryzysów emocjonalnych i życiowych.

Jeśli szukasz doświadczonego psychologa w Warszawie, który udzieli wsparcia psychologicznego nastolatkowi – zapraszamy do kontaktu. Pomagamy młodym ludziom lepiej zrozumieć siebie i znaleźć skuteczne sposoby radzenia sobie z wyzwaniami.

Specjalna oferta dla studentów

Rozumiemy, że czas studiów to wyjątkowy, ale też często bardzo wymagający okres w życiu. Presja związana z nauką, pierwsze poważne wybory życiowe, wyzwania w relacjach, samotność, lęk czy poczucie zagubienia – to tylko niektóre z trudności, z jakimi mierzy się wielu studentów. Z myślą o Was przygotowaliśmy specjalną ofertę: psychoterapia dla studentów w niższej cenie!

  • Preferencyjna stawka obowiązuje dla sesji odbywających się w godzinach 9:00-15:00,
  • oferta skierowana jest do osób posiadających ważną legitymację studencką,
  • spotkania mogą odbywać się stacjonarnie w Warszawie lub online,
  • oferujemy wsparcie psychologiczne m.in. w zakresie: radzenia sobie ze stresem, lękami, depresją, trudnościami w relacjach, kryzysami tożsamości czy problemami z motywacją.

Jeśli szukasz psychologa w Warszawie, chcesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne i dobrze przejść przez ten intensywny etap życia – zapraszamy do kontaktu.

Terapia rodzinna

Czasem problemy jednego z członków rodziny, najczęściej nastolatka – wskazują na potrzebę objęcia wsparciem psychologicznym całego systemu rodzinnego. Zdarza się też, że cała rodzina staje przed nową, wymagającą sytuacją, która powoduje napięcia, nieporozumienie lub trudności w komunikacji. Terapia rodzinna w naszej warszawskiej poradni to idealna przestrzeń, w której możliwe jest wspólne przyjrzenie się relacjom, odnalezienie zasobów i mocnych stron, a także wypracowanie sposobów na radzenie sobie z aktualnymi problemami. Na pierwsze spotkanie – tzw. wywiad zgłoszeniowy, trwający 50 minut – zapraszamy jednego lub oboje rodziców. Po nim wspólnie decydujemy, czy i w jakim składzie zaprosimy rodzinę na kolejne sesje. Terapia rodzinna prowadzona jest przez dwoje doświadczonych terapeutów. Czas spotkań wynosi 90 minut, spotkania odbywają się co 2-3 tygodnie.

Jeśli nie akceptujesz siebie

Niskie poczucie własnej wartości – często utożsamiane z niską samooceną – bywa uznawane za źródło wielu trudności, z którymi mierzymy się w życiu. Rzeczywiście, kiedy rośnie nasza pewność siebie, łatwiej nawiązujemy relacje, odważniej pokazujemy światu to, kim jesteśmy i co mamy do zaoferowania. Jeśli spotyka się to z akceptacją, naturalnie pojawia się poczucie satysfakcji i wewnętrznego wzmocnienia.

Jednak to, co nazywamy „niskim poczuciem własnej wartości”, ma głębsze korzenie – wynika z tego, jak siebie postrzegamy i jaką mamy ze sobą relację. Często jest tak, że nie mieliśmy szansy naprawdę siebie poznać. Obraz nas samych kształtował się pod wpływem ocen, opinii i przekonań osób, które były dla nas ważne – rodziców, nauczycieli, rówieśników. Ich słowa przyjmowaliśmy jako prawdy o nas, często nieświadomie budując na ich podstawie to, co dziś uważamy za „ja”.

Psychoterapia nie polega na tym, by „nadać sobie wartość”, ale by ją poczuć – autentycznie i wewnętrznie. Jej celem jest stworzenie przestrzeni, w której można spojrzeć na siebie z nowej perspektywy, zobaczyć swoją historię, emocje i potrzeby z większą łagodnością i zrozumieniem. To proces odzyskiwania prawa do bycia sobą – niezależnie od wyglądu, dokonań, życiowych wyborów, zawodu czy opinii innych. To droga do zaakceptowania siebie takim, jakim się jest – z całą złożonością, delikatnością i siłą.

Poszukujesz wsparcia psychologicznego w Warszawie? Zapraszamy!

Jeśli lęk utrudnia Ci funkcjonowanie

 

Lęk i strach to emocje znane każdemu z nas – są naturalne i pełnią ważną funkcję w naszym życiu. Czasem jednak zdarza się, że lęk zaczyna dominować naszą codzienność. Wpływa na relacje, decyzje, sposób myślenia, a nawet najprostsze czynności. Może sprawiać, że trudno czerpać radość z życia – towarzyszy niemal nieustannie, przybierając formę natrętnych myśli, niepokoju czy uciążliwych objawów fizycznych.

Jak zauważyli M. Seligman, E. Walker i D. Rosenhan w Psychopatologii, strach różni się od lęku tym, że jest reakcją na konkretne, realne zagrożenie, podczas gdy lęk wiąże się z nieokreśloną, trudną do uchwycenia obawą. Strach pomaga nam zachować bezpieczeństwo – np. gdy uciekamy przed nadjeżdżającym samochodem albo unikamy wejścia na posesję z agresywnie szczekającym psem. Problem pojawia się wtedy, gdy nasz umysł zaczyna reagować lękiem w sytuacjach, które realnie nie niosą zagrożenia – np. gdy zaczynamy bać się wyjścia z domu, bo może gdzieś pojawić się samochód lub pies. Wtedy lęk staje się nadmiarowy i zaczyna nas ograniczać.

 Uciążliwy, dezorganizujący życie lęk może mieć różne przyczyny – zarówno psychiczne, jak i biologiczne. Współpraca ze specjalistą, takim jak psychoterapeuta czy psychiatra, może pomóc zrozumieć jego źródło i dobrać odpowiednią formę wsparcia. Psychoterapia to przestrzeń, w której można przyjrzeć się mechanizmom lęku i nauczyć się sposobów radzenia sobie z nim – tak, by nie rządził już Twoim życiem.

Niektóre rodzaje tzw. zaburzeń lękowych

  • Fobia – to intensywny, nieadekwatny do rzeczywistego zagrożenia lek, który może dotyczyć niemal każdego obszaru życia. Często związane są z określonymi obiektami (zwierzętami, obiektami medycznymi), sytuacjami (takimi jak latanie samolotem), a także potencjalnymi konsekwencjami (lęk przed zadławieniem się czy zarażeniem chorobą) lub reakcjami społecznymi. Unikanie sytuacji lękowych może znacząco ograniczyć codzienne funkcjonowanie.
  • Lęk paniczny (napady) to nagłe, bardzo intensywne doświadczenie lęku, często bez uchwytnej przyczyny. Charakteryzuje się silnymi objawami somatycznymi: uczuciem duszności, drżeniem, przyspieszoną akcją serca, zawrotami głowy, mroczkami przed oczami czy uczuciem chłodu w kończynach. Towarzyszy mu silne poczucie przerażenia oraz subiektywne wrażenie utraty kontroli, „wariowania” lub zbliżającej się śmierci.
  • Lęk uogólniony – to przewlekłe, trudne do opanowania napięcie i poczucie zagrożenia, niepowiązane z konkretnym bodźcem. Osoba doświadcza uporczywego niepokoju, związanego z nadmiernym martwieniem się na temat codziennych spraw. Stan ten obniża jakość życia, utrudnia funkcjonowanie czy negatywnie wpływa na relacje interpersonalne. Często towarzyszą mu objawy somatyczne, takie jak zmęczenie, trudności z koncentracją czy drażliwość.
  • Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnecharakteryzują się występowaniem natrętnych, powracających myśli (obsesji), którym towarzyszy przymus wykonywania określonych czynności (kompulsji), mających na celu zredukowanie lęku. Przykładem może być obsesyjny lęk przed zakażeniem oraz powtarzające się, rytualne mycie rąk.
  • Stale odczuwany niepokój – to niesprecyzowane, przewlekłe poczucie lęku, które nie odpowiada żadnemu z powyższych kryteriów diagnostycznych, ale nadal znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie. Może przejawiać się jako trudne do zdefiniowania napięcie, obniżony nastrój, drażliwość czy trudność w czerpaniu satysfakcji z życia.

Jeśli cierpisz z powodu obniżonego nastroju – depresji

 

Depresja to stan znacznego i utrzymującego się obniżenia nastroju. Osoby w depresji, opisując swoje samopoczucie, używają takich określeń, jak: smutek, bezradność, zniechęcenie, zawstydzenie, poczucie zgaszenia, załamania, rozpacz, brak energii bądź motywacji, poczucie winy, lęk, niepokój, stres, przytłoczenie, samotność. Często czują się niepotrzebne oraz bezużyteczne.

Objawami towarzyszącymi depresji są również utrata apetytu i kłopoty ze snem (problemy z zasypianiem, wybudzanie się, płytki sen).

Chorzy na depresję ograniczają (czasem zupełnie wycofują się) aktywności i relacje społeczne. Potęguje to poczucie osamotnienia czy wręcz bycia opuszczonym. Zdarza się, że nie uznają siebie i swoich problemów za wystarczająco ważne, by sięgnąć po pomoc, której bardzo potrzebują.

Jeśli rozpoznajesz u siebie symptomy depresji lub Twoi bliscy sugerują, że możesz potrzebować pomocy specjalisty, nie lekceważ tego. Zgłoś się do naszego gabinetu psychologicznego w Warszawie i rozpocznij terapię – stacjonarnie lub online. Rozpoznanie i terapia depresji (najczęściej połączenie psychoterapii i farmakoterapii) skutecznie poprawiają funkcjonowanie i poczucie satysfakcji z życia.

Jeśli ciężko się Wam się porozumieć w rodzinie

 

Rodzina to dynamiczny system, który nieustannie się zmienia. Narodziny dzieci, ich kolejne etapy rozwoju, okres dorastania, trudności szkolne czy emocjonalne, a także zmiany w życiu rodziców oraz dziadków – wszystkie te wydarzenia wpływają na sposób funkcjonowania całego systemu rodzinnego. Choć objawy problemu mogą dotyczyć tylko jednego członka rodziny, często ich źródła i rozwiązania leżą we wspólnym doświadczeniu wszystkich jej członków.

Rodziny zgłaszające się na terapię do naszej poradni psychologicznej w Warszawie mogą liczyć na odpowiednie wsparcie psychologów. Warto wspomnieć o tym, że każda rodzina jest inna – ma swoją strukturę, atmosferę, zasady i schematy działania. Przez lata wspólnego życia stają się one dobrze znane, a nawet mimo doświadczonych trudności – na swój sposób bezpieczne. Jak zauważyli Augustus Y. Napier oraz Carl Whitaker w książce pt. Rodzinna karuzela: terapia rodzin bez tajemnic – „jeśli jej członkowie mają zrezygnować z tej bolesnej rutyny i podjąć próbę przebudowy siebie, to potrzebują silnego zewnętrznego wsparcia”. Psychoterapia rodzinna może być właśnie taką formą wsparcia – umożliwia zrozumienie źródeł napięć, konfliktów oraz wspólne poszukiwanie bardziej wspierających i elastycznych sposobów komunikacji.

W miarę możliwości proponujemy terapię rodzinną dla osób z Warszawy oraz całego woj. mazowieckiego prowadzoną przez dwoje terapeutów. Takie podejście pozwala na pełniejsze spojrzenie na sytuację rodziny z różnych perspektyw i może znacząco zwiększyć efektywność procesu terapeutycznego.

Jeśli wciąż się kłócicie lub czujecie, że się od siebie oddaliliście

 

Związek to coś więcej niż relacja dwóch osób – to także wspólna historia, przeżycia i dynamika, która z czasem może przechodzić przez różne etapy. Bywa, że pojawiają się częste konflikty i silne emocje. Innym razem to ciche oddalenie, brak bliskości lub utrata zainteresowania sobą nawzajem. W obydwu przypadkach konsultacja pary z psychoterapeutą może okazać się pomocna.

W naszym ośrodku w Warszawie klienci mają do wyboru spotkania dla par z jednym terapeutą, bądź dwoma. Obecność dwóch specjalistów pomaga często zbudować większe poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia oraz zwiększa bezstronność w procesie psychoterapii, przyczyniając się do większej jej efektywności.

Jeśli się zamartwiasz

 

Czasem problemy, które są częścią życia, stają się jego treścią. Mimo naszych starań, myśli nieustannie krążą wokół zmartwień, obowiązków, możliwych zagrożeń. Próbujemy zapobiegać trudnościom, analizujemy przeszłość i planujemy przyszłość, często kosztem obecnej chwili. W efekcie to nie my zarządzamy problemami – to one przejmują kontrolę nad naszym życiem. A tak naprawdę – robi to lęk, który sami karmimy.

Gdy zamartwianie zaczyna wymykać się spod kontroli, warto poszukać wsparcia i zgłosić się na konsultację psychoterapeutyczną. Psychoterapia pomaga wyjść z tej pułapki oraz odzyskać poczucie spokoju, równowagi i radość życia.

Jeśli cierpisz z powodu choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD)

 

Choroba afektywna dwubiegunowa charakteryzuje się występowaniem naprzemiennych epizodów depresji oraz manii lub hipomanii.

W epizodzie depresyjnym dominują obniżony nastrój, brak energii i motywacji, a także poczucie beznadziei i wycofanie z aktywności. Z kolei mania to stan odwrotny – towarzyszy jej nadmiernie podwyższony nastrój, zawyżona samoocena, duża energia oraz skłonność do impulsywnych działań (np. kompulsywne zakupy, ryzykowne zachowania seksualne). Mogą pojawiać się trudności z koncentracją, drażliwość oraz nadmierna reakcja na bodźce. Objawy te często wpływają negatywnie na funkcjonowanie zawodowe, społeczne czy rodzinne, a zachowanie osoby w manii może być niepokojące dla otoczenia.

Leczenie ChAD wymaga współpracy z lekarzem psychiatrą. Psychoterapia stanowi ważne uzupełnienie farmakoterapii – pomaga lepiej zrozumieć siebie, uczyć się rozpoznawać sygnały nawrotu i wspierać stabilność emocjonalną.

Psychoterapia młodzieży – dlaczego jest tak ważna?

 

Współczesna młodzież dorasta w świecie pełnym presji, szybkiego tempa zmian i ogromnej ilości bodźców. Oczekiwania społeczne, stres związany ze szkołą, relacjami czy przyszłością, a także wpływ mediów społecznościowych mogą prowadzić do przeciążenia emocjonalnego. Coraz więcej nastolatków zmaga się z lękiem, depresją, niskim poczuciem własnej wartości, samotnością czy kryzysem tożsamości. Niestety, dane dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży są alarmujące – rośnie liczba młodych osób podejmujących próby samobójcze lub samookaleczających się.

Jednym z poważnych wyzwań, z którymi mierzą się dziś młodzi ludzie, jest hejt i przemoc rówieśnicza – zarówno w szkole, jak i w przestrzeni online. Obraźliwe komentarze, wykluczanie z grup, ośmieszanie w mediach społecznościowych, udostępnianie kompromitujących zdjęć lub filmów – to zjawiska, które mogą mieć ogromny wpływ na psychikę nastolatka. Internet, choć daje wiele możliwości, często staje się źródłem presji, porównań i cyberprzemocy, z którą młodzi ludzie nie zawsze potrafią sobie poradzić sami.

Dlatego tak ważne jest, aby młodzież miała dostęp do profesjonalnego wsparcia. Psychoterapia to bezpieczna przestrzeń, w której nastolatek może mówić o swoich przeżyciach, lękach i trudnościach bez oceniania. Wczesna pomoc psychologiczna może zapobiec pogłębianiu się problemów, poprawić samopoczucie i wesprzeć młodego człowieka w budowaniu odporności psychicznej oraz poczucia własnej wartości.

Psychoterapia oferta

Umów się
na spotkanie

Ponad Słowami - Psychoterapia i Rozwój

Nasze gabinety psychoterapeutyczne znajdują się w Warszawie na Ursynowie (metro Natolin), Bielanach (metro Słodowiec) oraz w Centrum (Pl. Starynkiewicza) Prowadzimy także psychoterapię online.

Nasi psychoterapeuci pracują w języku polskim i angielskim.

recepcja@ponadslowami.pl

791 072 909 - poniedziałek-piątek 9:00-18:00; sobota 9:00-16:00.

Jeśli nie odbieramy telefonu to znaczy, że wszyscy nasi psychoterapeuci i psychoterapeutki prowadzą sesje. Nagraj wiadomość, napisz sms lub e-mail - oddzwonimy lub odpiszemy.

j

numer rachunku bankowego: 10 1140 2004 0000 3602 8191 1474

Warszawa, ul. Belgradzka 46 m. 14 (Ursynów)

Warszawa ul. Podczaszyńskiego 11/15 m. 47B, domofon: 74 (Bielany, Żoliborz)

Warszawa ul. W.H. Lindleya 14a m. 29 (Centrum, Ochota)